Για άλλη μια φορά, το επίπεδο των 1470-75 μονάδων του Γενικού Δείκτη κράτησε τις ρευστοποιήσεις.
Κι έτσι, απέκτησε ιδιαίτερη αξία.
Διότι αφενός δείχνει τον δρόμο για τις 1540 μονάδες, αφετέρου είναι και το κοντινό “στοπ” στην περίπτωση που η αγορά αποφασίσει να πάρει μια βαθιά ανάσα.
Επιμέρους, η ΜΟΗ έχει -επιτέλους- καταφέρει να προσπελάσει τα 28 ευρώ, και παλεύει να βρει δυνάμεις για τα 30,20. Τα αποτελέσματα α’ τριμήνου αναμένονται αύριο 28/5 (μετά το κλείσιμο), με αυξημένες πιθανότητες να είναι και πάλι ισχυρά. Υπενθυμίζεται ότι η εταιρεία έχει ήδη ανακοινώσει υπολειπόμενο μέρισμα για τη χρήση 2023 ύψους 1,40 ευρώ ανά μετοχή (στις 26/6 η αποκοπή), κάτι που σημαίνει 1,8 ευρώ συνολικό (5,1%).
Επίσης, αναμένεται με ενδιαφέρον η αντίστοιχη ανακοίνωση αποτελεσμάτων του ΟΠΑΠ (29/5, μετά το κλείσιμο). Το ταμπλό έχει δείξει ήδη τη δυσπιστία του ως προς τα αυξημένα λειτουργικά κόστη, χωρίς ωστόσο να μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά την γενική καλή εικόνα. Κι εδώ, οι διανομές είναι καλές, αναμένοντας 0,25 ευρώ ως επιστροφή (αποκοπή 25/6), επομένως μιλάμε για 0,86 ευρώ συνολικές ροές για το 2024 (απόδοση 5,6%). Tο επίπεδο 14-60-14,90 (τιμήθηκε) είναι η στήριξη σε μεσοπρόθεσμο ορίζοντα.
Την ίδια ώρα θα ανακοινώσει και το πάντα αξιόλογο ΚΡΙ ΚΡΙ. Η πορεία της μετοχής δείχνει ότι κανένας δυνατός μέτοχος δεν έδωσε μετοχές, με την πεποίθηση ότι θα συνεχιστεί η ισχυρή χρηματοοικονομική εικόνα αυτού του μικρού διαμαντιού.
Η ΑΛΦΑ συνεχίζει να εκνευρίζει. Όντας έντονα υποτιμημένη όλο αυτό το διάστημα, και ειδικά συγκρίνοντας με ΕΤΕ και ΕΥΡΩΒ, “βολοδέρνει” λίγο πάνω από 1,70, περιμένοντας να τοποθετηθούν όσοι ενδιαφέρονται, για μια βόλτα στα 2 ευρώ. Σε επίπεδο μερισμάτων, φαίνεται ότι το ταμπλό προεξόφλησε σωστά, τοποθετώντας ΕΥΡΩΒ και ΕΤΕ σε υψηλές αποτιμήσεις, ως οι (ενδεχομένως) πιο γενναιόδωρες.
Οι αγορές στη Νέα Υόρκη και το Σικάγο έμειναν κλειστές λόγω Memorial Day, τραβώντας χαμηλότερα και τη συναλλακτική δραστηριότητα παγκοσμίως. Οι ευρωαγορές είχαν εν γένει θετική εικόνα, με τους βασικούς δείκτες πέριξ των ιστορικών τους υψηλών.
Latest News
Rotation στο ταμπλό της Λεωφόρου Αθηνών. Συγκρατημένη αισιοδοξία
Συνεχίζονται οι επιλεκτικές τοποθετήσεις στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με εμφανή τη διάχυση της ρευστότητας σε πλείονες τίτλους. Μοναδικό αγκάθι, η πολιτική ασάφεια στη Γαλλία.
Νέα υπερπολυετή υψηλά για τη ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ – Η ΑΤΤ στο επίκεντρο
Συνεχίζεται η έλλειψη βασικής μεσοπρόθεσμης κατεύθυνσης, τόσο στο ελληνικό όσο και στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια, ελέω πολιτικής ασάφειας στη Γαλλία
Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω
Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες έχουν μετατραπεί οι ευρωαγορές. Όλα τα σενάρια είναι δυνατά.
Απορία ψάλτου βηξ
Μπορεί ο επενδυτικός φόβος που προκάλεσε το ενδεχόμενο να κυβερνήσει η ακροδεξιά στη Γαλλία να πέρασε, όμως η εξίσωση δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο
Θετική η εβδομάδα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, πάμε για συγκινήσεις μετά τις γαλλικές εκλογές
Τα βλέμματα έχουν στραφεί στο αποτέλεσμα του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Και δικαιολογημένα, καθώς οι επενδυτές φοβούνται ενδεχόμενη ακραία εξέλιξη
Νηνεμία πριν την καταιγίδα
Συνεχίζονται τα στοιχήματα, εν όψει του β' γύρου των γαλλικών εκλογών. Στο επίκεντρο η αδυναμία να εξαχθούν σαφή συμπεράσματα.
Τα Χρηματιστήρια παραμένουν έρμαια της ειδησεογραφίας
Συνεχίστηκε το σκαμπανέβασμα στη Λεωφόρο Αθηνών (και όχι μόνο εκεί), εν όψει των γαλλικών εκλογών.
Η ΛεΠεν πιέζει, οι αγορές πιέζονται
Επιβεβαιώνοντας την αδιάλλακτη θέση της, τουλάχιστον προς το παρόν, η επικεφαλής του Ακροδεξιού Εθνικού Συναγερμού ανάγκασε τις ευρωαγορές να κινηθούν σε νέα χαμηλά ημέρας. Η διστακτικότητα παραμένει εμφανής
Μήπως τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στήνουν μια πανέμορφη παγίδα;
Με παράδοξη συμπεριφορά κινήθηκαν τα ευρωπαϊκά Χρηματιστήρια στην πρώτη συνεδρίαση της χρηματιστηριακής εβδομάδας.
Χρηματιστήριο Αθηνών: Πτωτικός και ο Ιούνιος, η διστακτικότητα είναι προφανής
Εν όψει των εκλογών στη Γαλλία, πολλοί προτίμησαν είτε να μην αγοράσουν, είτε να ξεφορτωθούν αγοραστικές θέσεις.