Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε ιστορία στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας πρωταθλητής βαθμολογήθηκε με 15.100 πόντους στον τελικό των κρίκων και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το τρίτο στην καριέρα του και πέμπτο για την Ελλάδα στο Παρίσι.

Ταυτόχρονα ο «Άρχοντας των κρίκων» έγινε ο πρώτος αθλητής στην ιστορία των Αγώνων από το 1924 και μετά που κατακτάει 3 Ολυμπιακά μετάλλια στο συγκεκριμένο αγώνισμα, μετά το χρυσό στο Ρίο και το χάλκινο στο Τόκιο.

Συγκλονιστικός ο Πετρούνιας, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού!

Οι δύο Κινέζοι Λιου Γιανγκ (15.300) και Ζου (15.233) είχαν εξασφαλίσει από νωρίς το χρυσό και το ασημένιο και η μάχη για το βάθρο έγινε ανάμεσα στον Πετρούνια και τον Γάλλο Αϊτ Σαΐντ. Ο Γάλλος βαθμολογήθηκε με 15.000 και κάπως έτσι ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.