![Είμαι ό,τι καλύτερο μου έχει συμβεί](https://www.ot.gr/wp-content/uploads/2023/01/ceb3ceb1.jpg)
Είμαι ό,τι καλύτερο μου έχει συμβεί
Η καταπολέμηση της χαμηλής αυτοεκτίμησης ήταν ένας από τους πρώτους ευγενείς στόχους της πολιτικής ορθότητας, όταν έσκασε μύτη, εκεί γύρω στις αρχές της δεκαετίας του 1990
Η καταπολέμηση της χαμηλής αυτοεκτίμησης ήταν ένας από τους πρώτους ευγενείς στόχους της πολιτικής ορθότητας, όταν έσκασε μύτη, εκεί γύρω στις αρχές της δεκαετίας του 1990
Εν έτει 2023, η απουσία των ΑΝΕΛ από την πολιτική σκηνή διευκολύνει τον ΣΥΡΙΖΑ να μην απολογείται καθημερινά για το αμαρτωλό του κολλητιλίκι
Πώς να αισθανθείς στέρηση για κάτι που αγνοείς ότι στερείσαι;
Είναι ο αποστομωτικός συλλογισμός που ακούμε να εκφέρεται στον δρόμο όλο και συχνότερα, συνοδευόμενος συνήθως και από ένα εξίσου εκφραστικό βλέμμα διεισδυτικής κουτοπονηριάς, αμιγώς νεοελληνικής, του τύπου: «χα! εμένα δεν πρόκειται να με πιάσουν κορόιδο»…
Οι σοβαρές δημοκρατίες από τις wannabe σοβαρές διακρίνονται, όχι μόνον από την ύπαρξη θεσμών προστασίας, αλλά και από τη βούληση να τους εφαρμόσουν. Ετσι περιορίζονται και οι πτώσεις από τα σύννεφα.
Οι ναζί και ο πόλεμος στην Ουκρανία
Τρεις δεκαετίες αργότερα, σε πανελλαδικό πλέον επίπεδο, δεν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα. Εάν παρακολουθήσετε επί μία εβδομάδα την στήλη «Trending in Greece» στο Twitter (τι «τρεντάρει» στην Ελλάδα, όπως λέμε στα χωριά μας) θα διαπιστώσετε ότι η τηλεόραση εξακολουθεί να δίνει το πρόσταγμα
Παρατηρούμε ότι στη διασπορά των fake news εκατέρωθεν και, κατ’ επέκτασιν, στην οικοδόμηση μιας νέας «πραγματικότητας», τουλάχιστον στην επικοινωνιακή σφαίρα, συμβάλλουν, όχι μονάχα σκόπιμοι και αργυρώνητοι, αλλά και τυχαίοι εξωγενείς παράγοντες
Η ευρεία παράταξη του ορθού λόγου - ας την ορίσουμε κάπως αυθαίρετα από την Κεντροδεξιά έως και την Κεντροαριστερά - κάνει ό,τι μπορεί για να βγάλει τα ματάκια της με τα χεράκια της
H Μελόνι και ο Χρήστος Παππάς
Τα ελληνοτουρκικά και η νησίδα στον Εβρο
Κατάφερε λοιπόν το καμάρι μας, ο homo sapiens, επιστρατεύοντας την αιχμή της τεχνολογίας, να επιστρέψει επικοινωνιακά στην εποχή των προφορικών και ανεξέλεγκτων κουτσομπολιών, στον πολιτισμό του «κάπου πήγα, κάποιον είδα, κάτι μου είπε να σου πω»;
Τις τραγικές συνέπειες της συγκεκριμένης αυτοεκπληρούμενης προφητείας - να δημιουργήσουν τον τύπο τηλεθεατή που πίστευαν ότι ήδη υπήρχε - τις αντικρίζουμε πιο καθαρά σήμερα
Αυτός ο φανταστικός μας φίλος, ο νομοθέτης, πικρά γνωρίζει ότι εάν ακολουθούσε πάντοτε το «κοινό περί δικαίου αίσθημα», δεν θα καθάριζαν ποτέ οι πλατείες από κρεμασμένους στους φανοστάτες
Σε αντίθεση με τον Ζαν-Ζακ Ρουσσώ (1712-1778) που πίστευε στην έμφυτη καλοσύνη του ανθρώπου -του «ευγενή άγριου», όπως τον αποκαλούσε -, ο κατά δυόμισι αιώνες προγενέστερος Νικολό Μακιαβέλι (1469-1527) πίστευε στην έμφυτη κακία
Διαχειριστής - Διευθυντής: Λευτέρης Θ. Χαραλαμπόπουλος
Διευθύντρια Σύνταξης: Αργυρώ Τσατσούλη
Ιδιοκτησία - Δικαιούχος domain name: ΟΝΕ DIGITAL SERVICES MONOΠΡΟΣΩΠΗ ΑΕ
Νόμιμος Εκπρόσωπος: Ιωάννης Βρέντζος
Έδρα - Γραφεία: Λεωφόρος Συγγρού αρ 340, Καλλιθέα, ΤΚ 17673
ΑΦΜ: 801010853, ΔΟΥ: ΦΑΕ ΠΕΙΡΑΙΑ
Ηλεκτρονική διεύθυνση Επικοινωνίας: ot@alteregomedia.org, Τηλ. Επικοινωνίας: 2107547007
Αριθμός Πιστοποίησης Μ.Η.Τ.232433